Novinky & Publikace
31.07.2014
Rizika zemí a ekonomické studie

Turecká ekonomika – co lze očekávat v roce 2014

Turecká ekonomika – co lze očekávat v roce 2014

 

  • V návaznosti na pomalejší růst se v roce 2014 očekává omezení externího deficitu
  • Inflace vyšší než odhad centrální banky ke konci roku v důsledku pádu turecké liry a nárůstu cen potravin
  • Nezbytný monitoring politických rizik v budoucím období
  • Globální zhoršení rizik, vyjma odvětví orientovaných na export

 

Podniková rizika pod tlakem v roce 2014

 

Na pozadí stoupající domácí poptávky zaznamenala turecká ekonomika v roce 2013 výrazný, čtyřprocentní růst. Spotřeba a investice se na ročním růstu podílely 3,7, resp. 1,1 bodem. Silná domácí poptávka nastartovala dovoz, a čistý vývoz tak stáhl míru růstu o 2,3 bodu. Vysoké ceny potravin, silná domácí poptávka a výrazná devalvace turecké liry na konci roku 2013 vedly k inflaci ve výši 7,4%; skutečná inflace tak byla vyšší než prognóza centrální banky, která očekávala 5%.  

Před nadcházející volbou prezidenta, která proběhne v srpnu 2014, je společnost Coface opatrná v hodnocení podnikových rizik v Turecku. Pokud politické napětí znovu poroste, jako tomu bylo v prosinci a v lednu, mohou investoři zemi opustit, což by vedlo k výkyvům na měnových trzích. Takováto situace by měla negativní dopad na externí dluh, který je již nyní rekordně vysoký.

Z důvodu poklesu domácí poptávky v důsledku vyšších úrokových sazeb a omezení zavedených s cílem zabránit nepřiměřenému růstu úvěrů se roce 2014 očekává oslabení růstu. V krátkodobém a střednědobém horizontu se, v návaznosti na zpomalení ekonomiky, očekává nárůst nezaměstnanosti. Ostrý propad turecké liry během prosince a ledna spolu s růstem výpůjčních nákladů představuje pro soukromý sektor riziko v podobě vyšších výrobních nákladů a nižších ziskových marží.

Podíl na růstu (%)

chart1_slider_small

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S ohledem na tyto faktory společnost Coface v březnu zařadila úvěrový rating A4 Turecka do režimu „negative watch“.

 

„Za těchto okolností by odvětví závislá zejména na domácí poptávce čelila vysokému riziku. Odvětví orientovaná na vývoz budou ve výhodnější pozici a budou těžit z ekonomického oživení v Evropě, která je hlavním obchodním partnerem Turecka, a ze slabé liry", řekl Seltem Iyigun, ekonom společnosti Coface a odborník na oblast Středního východu a severní Afriky.

 

  • Stavebnictví: Údaje za první čtvrtletí jsou příznivé, ale poptávka po bydlení klesá

Očekává se, že pokles domácí poptávky a nárůst úrokových sazeb bude mít negativní dopad na stavebnictví. Prodej bytů vykázal v prvním čtvrtletí šestiprocentní propad v porovnání se stejným čtvrtletím roku 2013, což je ovšem lepší výsledek, než se očekávalo. Počet bytů financovaných na základě hypotéky však ve stejném období klesl o 30%. Růst úrokových sazeb by v krátkodobém až střednědobém horizontu mohl vyvinout tlak na prodej, což by následně mělo negativní dopad na průmyslová odvětví úzce spojená se sektorem stavebnictví, jako je cement, kovy, ocel, bílé zboží apod.

  • Textilní a oděvní průmysl těží ze slabé domácí měny a návratu evropských zákazníků

Devalvace liry je výhodná pro textilní a oděvní průmysl, neboť textilie a oděvy budou více konkurenceschopné vůči zboží stejné úrovně. Tento sektor již využívá blízkost evropských zemí (jejich hlavních zákazníků), své dovednosti a rozsáhlý strojový park. Prvotní data ukazují, že ekonomické oživení v Evropě vedlo k posílení vývozu tureckých textilií a oděvů do tohoto regionu. Vzhledem k tomu, že USA a Evropská unie zvažují uzavření dohody o obchodním

a investičním partnerství, mohlo by být investování ve východní Evropě relevantní strategií pro turecké výrobce, protože za těchto okolností by jejich vývoz do USA byl osvobozen od cla.

V roce 2014 by vývoz mohl vyrovnat snížení domácí poptávky. Hlavním rizikem, kterému tento sektor čelí, je volatilita směnných kurzů a cen surovin. Snaha o budování značky, výzkum

a vývoj jsou klíčové pro rozvoj těchto odvětví ve střednědobém až dlouhodobém horizontu

  • Automobilový průmysl: Propad prodeje na domácím trhu, zaměření na vývoz

Omezení spotřebitelských úvěrů, nárůst daní a devalvace liry pravděpodobně negativně ovlivňují prodej automobilů na domácím trhu. Prodej lehkých užitkových vozidel a osobních automobilů v období ledna až dubna meziročně prudce klesl o 25,5%. Očekává se však, že oživení na evropských trzích a devalvace liry povede k posílení exportu, který vykázal čtyřprocentní meziroční nárůst. Jakékoli zmírnění daňové zátěže by tomuto odvětví umožnilo více těžit ze silného potenciálu na domácím trhu – důležitý faktor pro zvýšení vývozu.

Stáhnout tuto tiskovou zprávu : Turecká ekonomika – co lze očekávat v roce 2014 (369,95 kB)
Nahoru
  • Czech
  • English