Novinky & Publikace
24.06.2021
Rizika zemí a ekonomické studie

Británie žije fotbalem a frustrací ze zvládání pandemie

Británie žije fotbalem a frustrací ze zvládání pandemie
Velká Británie nyní žije fotbalem a měla by hostit semifinále i finále Mistrovství Evropy ve fotbale EURO2020. Jak se však ukazuje, fotbalový svátek je jen slabou náplastí na upadající ekonomiku. Země, která se před pěti lety v referendu rozloučila s Evropskou unií a v současné době je půl roku po brexitu, stále ještě nepocítila plné dopady odluky od EU. Ty byly přehlušeny pandemií a frustrací obyvatelstva z toho, jak se vláda vypořádává s Covid-19. „Ekonomický dopad pandemie je tak velký, že je velmi obtížné určit dopad brexitu," říká Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko, který je globálním lídrem v pojištění pohledávek firem a obchodních rizik.
Vystřízlivění z brexitu teprve přijde

Velkou Británii těžce zasáhla jak první vlna pandemie, tak i letos v zimě druhá, která následovala po rozšíření tzv. britské varianty. „Výsledkem je několikaměsíční tvrdá blokáda a další pokles HDP o 1,5 % v prvním čtvrtletí roku 2021. Ve srovnání s jarem 2020 a poklesem HDP o 19,5 % se samozřejmě jedná o velmi malý pokles ekonomické aktivity. Důvodem bylo, že průmysl i stavebnictví byly tentokrát odolnější," vysvětluje Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko. Dodává, že v důsledku pandemie jsou tak dopady brexitu prozatím sotva znatelné. „Vzhledem k tomu, že země odložila zavedení většiny hraničních kontrol až do ledna 2022, může pokračovat v dovozu jako dosud. Očekává se, že dopady brexitu se projeví ve střednědobém horizontu, kdy ovlivní výběr místa podnikání i produktivitu," upozorňuje Ján Čarný.

Předzásobení pomohlo

Jak upozorňuje Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko, do jisté míry nejvýznamnější dopad brexitu se projevil hned v lednu, kdy se zhroutily obchodní toky. „Tento pokles obchodu byl však způsoben tím, že se mnoho společností v očekávání brexitu masivně předzásobilo. To se týkalo zejména automobilového, chemického a farmaceutického průmyslu. Kromě překážek způsobených administrativními postupy to tedy byla pro některé firmy částečně přirozená reakce," upozorňuje Ján Čarný.

V únoru se obchod začal opět oživovat a po období přizpůsobování se novým postupům došlo k určité normalizaci obchodních vztahů. „Je však třeba zmínit, že celní kontroly jsou v současné době pouze jednosměrné, a to pro britský vývoz do EU. Navíc pandemie vedla k poklesu poptávky, takže obchodní toky byly v prvním čtvrtletí pod normálem, což také vedlo k tomu, že jsme se vyhnuli obrazům chaosu a frontám kamionů uvízlých na hranicích Spojeného království," dodává Ján Čarný.

Vývozci, kteří očekávali nárůst administrativy, se s touto situací obecně vypořádali dobře. „Je však třeba rozlišovat mezi velkými společnostmi, které vyvážejí do celého světa a na vstup do celního řízení jsou již zvyklé, a těmi, pro které to byla novinka. V jejich případě mohlo dojít k chybám a v konečném důsledku k zablokování a několikadennímu zpoždění v lednu," upozorňuje Ján Čarný.

Správní a celní poplatky, které se pohybují pod 20 EUR, jsou pro většinu společností snesitelným nákladem. Zpoždění Spojeného království při udělování licencí evropským rybářům vedlo k určitému napětí, ale i tyto administrativní procesy by se měly časem normalizovat.

Frustrace z pandemie posiluje odpor.

Zatímco obyvatelé brexit ještě plně nepocítili, frustrace veřejnosti z řešení pandemie roste a má vliv na podporu odpůrců sjednocené Británie.

Přestože vláda zvládla očkovací fázi velmi dobře, veřejnost byla k celkovému řízení pandemie v roce 2020 velmi kritická. Ve skotské společnosti tato nespokojenost posílila nálady ve prospěch nezávislosti," vysvětluje Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko. Většina průzkumů veřejného mínění v posledních dvou měsících však naznačuje, že stoupenci nezávislosti referendum prohrají, a pocity ohledně zvládání pandemie tak mají na skotskou nezávislost zásadní vliv. „Pokud bude situace ve zdravotnictví pod kontrolou a v nadcházejících měsících dojde k očekávanému silnému oživení ekonomické aktivity, zastánci nezávislosti mohou zůstat v těsné menšině," poznamenává Ján Čarný. Pokud se tato předpověď naplní, skotská premiérka Nicola Sturgeonová pravděpodobně počká na příznivější okamžik pro spuštění procesu referenda o nezávislosti. Druhé referendum o nezávislosti si podle společnosti Coface nemůže dovolit prohrát.  

Stáhnout tuto tiskovou zprávu : Británie žije fotbalem a frustrací ze zvládání pandemie (514,93 kB)
Nahoru
  • Czech
  • English