Novinky & Publikace
06.09.2021
Rizika zemí a ekonomické studie

Coface: Sektor HORECA se změní

Coface: Sektor HORECA se změní

Odvětví cestovního ruchu v Čechách a na Slovensku čelí významným změnám. Přestože v letních měsících došlo k meziročnímu oživení, sektor se ani zdaleka nepřiblížil výkonnosti před dvěma lety. "Obsazenost hotelů kolem 20 % není dlouhodobě udržitelná. Zoufale jim chybí zahraniční hosté, což pociťují zejména hotely ve městech. V restauracích v centrech měst chybí nejen turisté, ale i zaměstnanci, kteří se přesunuli na home office," upozorňuje Ján Čarný, generální ředitel společnosti Coface pro Českou a Slovenskou republiku. Tato nadnárodní společnost je celosvětovým lídrem v oblasti pojištění pohledávek společností a řízení jejich úvěrového rizika. 

 

Insolvence a ukončení činnosti podniků

Podle Jána Čarného projde odvětví nevyhnutelně výraznou proměnou. "Některé podniky se nové realitě přizpůsobí, ale mnohé z nich z trhu jednoduše zmizí. Zda se tak stane formou insolvence nebo prostým uzavřením podniku či převodem vlastnictví na nové investory, je zatím těžké předvídat," říká.
Insolvence podle něj ohrožují spíše větší společnosti, které se hůře přizpůsobují. "Pokud jsou zatíženy velkým dluhovým břemenem a na obzoru nejsou žádné vyhlídky na generování dostatečných příjmů, insolvence bude nevyhnutelná," říká. Těžké časy zažívají i malé podniky, penziony a malé restaurace. "Jsou to však společnosti, které se potýkají s problémy a zpravidla neskončí v insolvenci. Může se stát, že jich z trhu odejde více, než je v běžné situaci obvyklé, a dají přednost stabilnějšímu sektoru, stejně jako část pracovní síly ze sektoru HORECA," říká Ján Čarný.

Hrozba propouštění

Vzhledem k vysokému riziku podzimní pandemické vlny a možným novým omezením - kdy provozovatelé zařízení jsou již finančně vyčerpáni - je podle generálního ředitele společnosti Coface pro Českou a Slovenskou republiku vysoce pravděpodobná i hrozba propouštění. "Letní oživení bylo příliš slabé na to, aby se finanční situace hospodářských subjektů výrazně zlepšila. Zatím není jasné, kdy bude cestovní ruch obnoven. Návrat k normálu zatím nehrozí," varuje Ján Čarný.
K nepříznivé prognóze přispívá i nízká proočkovanost populace, která je v současné době na Slovensku nižší než 40 % populace, což je nejméně v regionu.

Co může odvětví pomoci

Jak upozorňuje Ján Čarný, sektor pandemii přežije, ale bude menší. "Odvětví se nevyhne snižování kapacit a zaměstnanosti, a to i přes vládní podpůrné programy. Velmi by pomohlo, kdyby zmizela cestovní omezení. I tak je ale jasné, že návrat cestovního ruchu do doby před pádem nebude trvat měsíce či týdny, ale roky," předpovídá.
Covid bude i nadále hrát významnou roli ve vývoji odvětví. "A to ať už z hlediska přijatých opatření - omezení kapacity, otevírací doby apod., nebo vnímání Česka i Slovenska jako bezpečné turistické destinace zahraničními vládami a také podmínek vlády pro vstup a výstup ze země," říká Ján Čarný.
Povinné očkování by mohlo pomoci změnit tuto chmurnou situaci, ale tento krok vyžaduje politickou odvahu.

Nahoru
  • Czech
  • English