Novinky & Publikace
13.10.2015
Rizika zemí a ekonomické studie

Coface zveřejnil čtvrtletní aktualizaci hodnocení rizik zemí ve světě

Coface zveřejnil čtvrtletní aktualizaci hodnocení rizik zemí ve světě
Přestože celosvětově se růst obnovuje, jeho tempo ve čtvrtém čtvrtletí nedosáhne více než 3%, konstatuje v nejnovějším hodnocení rizik zemí nadnárodní společnost Coface, mezinárodní úvěrová pojišťovna a expert v řízení kreditního rizika firem. Vyspělým ekonomikám se daří mnohem lépe: Aktivita v USA ve 2. čtvrtletí výrazně vzrostla (předpověď růstu v roce 2015 je 2,5%), a to díky růstu výdajů spotřebitelů a investicím. V Eurozóně pokračuje postupné oživení (1,5%). Růst v rozvíjejících se zemích pokračuje, přičemž prognóza pro tento rok je ve výši 3,5% a pro rok 2016 ve výši 4,2%). Tento růst částečně zastiňují nízké ceny surovin, jakož i pokles směnných kurzů vůči dolaru. V mnoha větších rozvíjejících se ekonomikách se aktivita zpomalila (Čína, Turecko, Jižní Afrika) nebo dokonce upadly do recese (Rusko a v současnosti i Brazílie). Riziko v rozvíjejících se zemích si tak vyžaduje zvýšenou pozornost, upozorňuje Coface.

 

Malé rozvíjející se země doplácejí na velké - táhnou je dolů

Vzhledem ke zhoršující se makroekonomické situaci ve velkých rozvíjejících se ekonomikách, poukazuje Coface na zvýšení rizika1) v několika menších zemích.

 

  • Malajsie má nově zhoršené hodnocení na rating A2 s negativním výhledem. Země je závislá na zahraniční poptávce a trpí zpomalením čínské ekonomiky, která je jedním z jejich hlavních obchodních partnerů, jakož i poklesem cen surovin. Rizikem jsou i vysoká zadluženost domácností a veřejný dluh.
  • Arménie si rovněž pohoršila na hodnocení C s negativním výhledem. Důvodem je hospodářská a finanční závislost na Rusku, jeho politická nestabilita a prudké zhoršení stavu veřejných financí.
  • Tunisko přišlo o své předchozí zlepšení hodnocení z března 2015, kdy dostalo hodnocení B s pozitivním výhledem. Je zde rovněž vysoká pravděpodobnost, že sklouzne do recese, a to i v souvislosti s dopady teroristických útoků na ekonomiku, hlavně na cestovní ruch. Hrozba případných teroristických útoků, ale i zvýšené sociální napětí v odvětvích již dříve postižených hospodářskou krizí, tak vymazaly počáteční pozitivní účinky politické transformace.

 

Latinská Amerika: Čtyři země si pohoršily o jeden stupeň

Latinská Amerika (jejíž prognóza recese je na úrovni 0,2 % v roce 2015) čelí nové vlně revizí hodnocení.

 

  • Brazílie, která si již v březnu pohoršila na hodnocení A4 s negativním výhledem, se v podzimní revizi propadla na rizikový stupeň B. Ekonomika země je v recesi (odhad růstu pro tento rok je -2,5%), negativem je také zvýšená politická nestabilita. Spotřebitelské výdaje domácností, což je hlavní hnací síla růstu, jakož i investice se propadly, a to zejména s ohledem na dopady na skandál firmy Petrobras.
  • Ekvádor si už v březnu pohoršil na hodnocení B s negativním výhledem. Nejnověji Coface zhoršil hodnocení této země na stupeň C. Ekvádor je jedna z nejvíce zasažených zemí poklesem cen ropy (ta představuje až 40% rozpočtových příjmů a tvoří více než 50% vývozu), což má samozřejmě vliv i na veřejné výdaje a investice. Rovněž vyhlídky na ziskovost místních soukromých společností jsou horší, vzhledem k celním neshodám s Kolumbií a Peru. Ekonomika je přitom velmi závislá na čínském kapitálu, úvěry kryje prostřednictvím udělování důlních koncesí, příjmy z ropy a budoucí produkcí elektřiny.
  • Chile si také pohoršilo na hodnocení A3. Země doplácí jak na trvalý pokles cen mědi, tak i zpomalení v Číně, která je hlavním dovozce chilské mědi. Kromě toho, korupční skandály destabilizují podnikatelské prostředí.
  • Po vzpamatování se z recese v roce 2012 a užívání si příznivého podnikatelského prostředí se situace v Trinidadu a Tobagu zhoršila, v současnosti má hodnocení A4. Negativní dopad mají pokračující propad ceny ropy a přetrvávající problém vývoje dodávek plynu a nevyhovující infrastruktura.

 

1) Coface hodnotí úroveň rizika v sedmi stupních A1, A2, A3, A4, B, C, D. Riziko země posuzuje měřením průměrné míry nesplácení ze strany podniků v dané zemi v rámci svých obchodních operací v krátkodobém horizontu. Toto se netýká státního dluhu. Aby mohla společnost Coface ohodnotit riziko země, hodnotí výhled země z ekonomického, finančního a politického pohledu ve spojení se svými platebními zkušenostmi a vyhodnocením podnikatelského klimatu.

Stáhnout tuto tiskovou zprávu : Coface zveřejnil čtvrtletní aktualizaci hodnocení rizik zemí ve s... (1,64 MB)
Nahoru
  • Czech
  • English