Novinky & Publikace
02.05.2017
Rizika zemí a ekonomické studie

Coface zvyšuje rating České republiky. Úroveň podnikatelských rizik je nízká

Coface zvyšuje rating České republiky. Úroveň podnikatelských rizik je nízká
  • Pro zvýšení ratingu ČR hovoří stabilní ekonomický růst, sílící poptávka domácností i stabilita bankovního sektoru
  • Zlepšil se také rating Lotyšska, Arménie a Izraele

 

Společnost Coface, celosvětový poskytovatel pojištění firemních pohledávek, po prvním čtvrtletí letošního roku zvyšuje rating České republiky na druhou nejlepší úroveň A2, která představuje z pohledu rizikovosti podnikatelského prostředí pouze nízké riziko.

 

Předpokládáme, že v letošním roce poroste česká ekonomika o 2,6 až 2,7 procenta. Oproti roku 2016 to představuje nárůst o 0,3, respektive 0,4 procentního bodu. Domácí ekonomiku táhne tradičně silný průmysl, především pak výroba automobilů. Nízká nezaměstnanost a růst mezd posilují také poptávku českých domácností. Dalším pozitivem je pak stabilita bankovního sektoru,“ říká Pavel Schweiner, Country Manager Coface Czech.

 

Dodává, že negativně by se mohlo obzvlášť z pohledu českých exportérů projevit přílišné posilování koruny a případná ochranářská opatření administrativy prezidenta Donalda Trumpa, která by omezila přístup nejen českých výrobků na trh v USA. Pro všechny vyspělé evropské státy pak představuje potenciální politické riziko výsledek druhého kola prezidentských voleb ve Francii. Vítězství Marine Le Penové, která se netají úmyslem zbavit se eura a zásadním způsobem přehodnotit členství země v EU, by s sebou na trhy přineslo výraznou nestabilitu.

 

Z evropských států zvýšila společnost Coface po prvním čtvrtletí rating také v případě Lotyšska (A3 – docela přijatelné riziko). Polepšila si i Arménie (D – velmi vysoké riziko).

 

V případě Lotyšska mluví pro zvýšení ratingu především očekávané oživení tamní ekonomiky s předpokládaným letošním růstem o 2,8 procenta a zvyšováním investic. Ve prospěch Arménie pak hovoří postupné zotavování ruské ekonomiky, na kterou je země úzce navázána,“ uvádí Pavel Schweiner.

Mimo Evropu společnost Coface zvýšila rating Izraele (A2 – nízké riziko), především díky nad očekávání vysokému růstu HDP za rok 2016 a rostoucí kupní síle izraelských domácností podpořené nízkou nezaměstnaností (3,4 %).

 

Ze 160 monitorovaných zemí došlo ke zhoršení ratingu pouze v případě afrického Mozambiku (E – extrémní riziko). Důvodem je jak loňské pozastavení pomoci Mezinárodního měnového fondu, tak velmi napjatá politická situace.

 

Z pohledu rizik v jednotlivých hospodářských odvětvích společnost Coface zlepšila po prvním čtvrtletí rating v segmentu zpracování kovů na rozvíjejících se asijských trzích a v Latinské Americe. V těchto regionech se odvětví posunulo o stupeň, z úrovně velmi vysoké riziko na úroveň vysoké riziko.

 

Zpracování kovů nicméně zůstává celosvětově jedním z nejrizikovějších z dvanácti odvětví, které Coface monitoruje,“ dodává Pavel Schweiner.

 

O jeden stupeň se v Latinské Americe podle Coface zlepšila situace také v energetickém průmyslu a stavebnictví, obě odvětví nyní vykazují „jen“ vysoké riziko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stáhnout tuto tiskovou zprávu : Coface zvyšuje rating České republiky. Úroveň podnikatelských ri... (315,61 kB)
Nahoru
  • Czech
  • English