Novinky & Publikace
24.03.2015
Rizika zemí a ekonomické studie

Výhled České republiky je dle Coface pozitivní (A4)

Výhled České republiky je dle Coface pozitivní (A4) – hospodářství profituje z dobrých vyhlídek v automobilovém průmyslu a ve spotřebě domácností
Výhled České republiky je dle Coface pozitivní (A4) – hospodářství profituje z dobrých vyhlídek v automobilovém průmyslu a ve spotřebě domácností

 

Závislost České republiky na externí poptávce je silná, protože export představuje 84 % HDP země. Zatím český export profituje z existence národní měny – české koruny, jejíž devalvace zvýšila konkurenceschopnost exportu, která je dále podporována strategií centrální banky udržet kurz koruny k euru nad 27 korunami za euro prostřednictvím intervencí do měnových kurzů. Přes pozitivní přínos této strategie se dynamika exportu v průběhu roku 2014 postupně snižovala. Silný vliv mělo neuspokojivé ozdravování jejího hlavního obchodního partnera (eurozóny) a zhoršení obchodování směrem na východ. Nicméně v roce 2015 by zotavování eurozóny mělo výrazně zastínit snížený objem exportu do Ruska a přinést tak silnější tempo růstu exportu.

 

V roce 2015 zůstanou hlavním exportním artiklem osobní auta

 

Významná část českého exportu je tažená automobilovým průmyslem, který je hlavním českým exportním odvětvím. V roce 2014 k domácím spotřebitelům putovalo méně než 7 % produkce osobních automobilů. Díky objemu 1,13 milionu vyrobených automobilů je ČR 13. největším světovým výrobcem aut. Mezi největší výrobce automobilů v České republice patří tradičně Škoda. Její globální prodeje přesáhly minulý rok jeden milion vozidel, přičemž nejsilnějším individuálním trhem se stala Čína, kde Škoda prodala téměř čtvrtinu z celkového uvedeného množství.

 

V roce 2015 bude český automobilový průmysl profitovat z relativně dobrých vyhlídek pro toto odvětví. Hodnocení rizik společnosti Coface indikuje v automobilovém průmyslu mírné riziko. Globální prodeje se zvyšují, přičemž největší dynamika se objevuje v rozvíjejících se zemích, ve kterých roste střední třída. Přestože čínské hospodářství poroste tento rok pomalejším tempem, dynamika prodeje automobilů se bude nadále vyvíjet pozitivně. To se ale netýká ruského trhu, kde se prodeje aut budou potýkat se snižující se ochotou utrácet, zpomalením ekonomiky a znehodnocením lokální měny.

 

Automobilový průmysl, který vyrábí hlavně pro export, je značně vystaven externím vlivům. Přestože došlo k jeho zotavení, což podpořilo růst české ekonomiky, nelze automobilový průmysl vzhledem k sensitivitě poptávky a výrobním kapacitám vnímat jako dlouhodobého přispěvatele,“ vysvětluje Grzegorz Sielewicz, ekonom společnosti Coface pro středoevropský region.

 

Pozitivní vývoj na pracovním trhu táhne soukromou spotřebu

 

Na růstu české ekonomiky se značnou měrou podílí domácí poptávka, především nyní, kdy došlo k pozitivnímu vývoji na pracovním trhu, což přispívá ke zvyšování soukromé spotřeby. V prosinci roku 2014 dosahovala nezaměstnanost 5,8 %, což představuje nejnižší úroveň od roku 2009 a jeden z nejlepších výsledků v celé Evropské unii vedle Německa a Rakouska. Výdaje na spotřebu domácností vzrostly v prvních třech kvartálech roku 2014 oproti roku 2013 o 2,1 %. Velmi nízká úroveň inflace zlepšila kupní sílu spotřebitelů.

 

Maloobchod v České republice v posledních letech vyspěl a je saturovanější. Příliv zahraničních investorů, kteří by chtěli profitovat z rostoucího podílu střední třídy, potvrzuje velký potenciál, na který cílily globální řetězce. Konkurence je neúprosná, což přispělo ke snížení marží a někdy dokonce k odchodu některých společností z trhu. Obtížné ekonomické podmínky z minulých let stále negativně ovlivňují finanční výsledky společností a je nutná určitá úroveň fixních investic, aby bylo možné udržet ziskovou úroveň pronikání na trh. Přestože spotřebitelé jsou ochotnější utrácet peníze víc než dřív, stále si vybírají a jsou relativně citliví vůči ceně, což společnostem nenechává mnoho prostoru pro navýšení marží.

 

V roce 2015 bude maloobchod podpořen solidním utrácením domácností a investičním apetitem. Pozitivní vyhlídky přicházejí také z indikátorů spotřebitelské důvěry, které poskočily na úroveň naposledy zaznamenanou v roce 2006 a současně představují nejvyšší úroveň v celém regionu střední a východní Evropy. V maloobchodě lze nicméně pozorovat další snahy o konsolidaci. Vzhledem k tomu, že zahraniční maloobchodní společnosti bojují o marže uprostřed procesu optimalizace nákladů v globálním kontextu, některé řetězce mohou opouštět trhy, jako např. Českou republiku nebo jiné země střední a východní Evropy. Tyto přehodnocené strategie hráčů na globálních trzích by mohly odstartovat příležitosti pro další společnosti snažící se zvyšovat svůj podíl na trhu.

Stáhnout tuto tiskovou zprávu : Výhled České republiky je dle Coface pozitivní (A4) (341,40 kB)
Nahoru
  • Czech
  • English