Novinky & Publikace
31.08.2016
Rizika zemí a ekonomické studie

Coface představuje žebříček největších společností ve střední a východní Evropě - CEE TOP 500

Coface představuje žebříček největších společností ve střední a východní Evropě - CEE TOP 500

Česká republika předstihla Maďarsko. Mezi největšími firmami v regionu CEE má po Polsku druhý nejvyšší počet zástupců

Coface představuje žebříček největších společností ve střední a východní Evropě - CEE TOP 500

 

 

  • Českou republiku v žebříčku CEE Top 500 zastupuje 71 firem, což je o šest více než v předchozím roce. Počet českých firem v žebříčku rostl čtvrtý rok po sobě.
  • Téměř 70 % českých firem v žebříčku zlepšilo svou pozici. Jejich čistý zisk vzrostl o 16,9 % na 4,9 miliardy EUR.
  • Česká republika měla z 12 států regionu CEE v roce 2015 nejvyšší růst HDP (4,5 %) a nejnižší nezaměstnanost (5,1 %)

Česká republika v loňském roce excelovala mezi státy střední a východní Evropy růstem HDP o 4,5 % a pozitivní ekonomickou situaci odrážely i výsledky českých firem. Mezi pětistovkou největších společností regionu je 71 firem z České republiky, což je o šest více než v předchozím roce. Nejvýše postavenou českou firmou je na čtvrté příčce Škoda Auto a.s., osmou příčku z celkového pořadí obsadil polostátní podnik ČEZ a.s. Vyplývá to ze studie CEE Top 500, kterou již poosmé představila nadnárodní úvěrová pojišťovna Coface. Publikace uvádí pořadí 500 největších firem v regionu podle jejich obratu a analyzuje další ukazatele, jako jsou počet zaměstnanců, struktura společností, jednotlivých sektorů a trhů.

 „Hlavním tahounem české ekonomiky doposud byl, a předpokládáme, že i v roce 2016 zůstane, automobilový průmysl. Příznivě se také projevuje velmi slušná domácí poptávka, kterou podporuje nízká nezaměstnanost a rostoucí mzdy. Současný vývoj nás nicméně nutí k obezřetnosti, protože dle statistických údajů začal během léta klesat objem průmyslové výroby, vyloučíme-li automobilový průmysl,“ říká k současnému stavu ekonomiky Pavel Schweiner, Country Manager Coface Czech. Pro letošní rok Coface předpokládá, že v České republice poroste HDP o 2,4 %.

Rok 2015 byl po ekonomické stránce pro region střední a východní Evropy všeobecně velmi příznivý. Průměrný růst HDP činil 3,3 % oproti předešlému roku (+ 2,6 %). Pozitivní roli sehrály mimo jiné investice podporované fondy EU. Společnostem umístěným v CEE Top 500 vrostl obrat celkově o 4,2 % na téměř 593 miliard EUR a značným způsobem navýšily svůj čistý zisk, a to na 26,9 miliardy EUR (+ 73,7 %). I nadále zůstávají tyto společnosti velmi důležitými zaměstnavateli. Z celkového počtu zaměstnanců je jich v regionu CEE zaměstnáno 4,3 % (+ 0,5 %) právě u společností umístěných v žebříčku CEE Top 500.

Zdaleka největší ekonomikou v regionu zůstává Polsko, jehož HDP loni solidně rostl o 3 %. Z Polska je v žebříčku zastoupeno 167 firem, což je o devět méně než v roce 2014, stále je to ale suverénně nejvyšší počet ze všech zemí. Z Polska pocházejí také největší firemní hráči regionu, první příčku obhájil petrochemický koncern PKN Orlen s obratem přesahujícím 20 miliard EUR, což je o necelou pětinu méně než v roce předchozím.

Počet českých společností v žebříčku CEE Top 500 roste již čtvrtým rokem po sobě, aktuálně se v něm umístilo 71 firem, což je o šest více než v předchozím roce. Česká republika tak v pořadí států přeskočila Maďarsko. Téměř 70 % českých společností také oproti loňskému žebříčku zlepšilo své umístění. Celkový obrat zastoupených českých firem vzrostl o 3,1 % na 88 miliard EUR, čistý zisk pak vzrostl o 16,9 % na 4,9 miliardy EUR. Česká republika byla loni také zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti (5,1 %) z celého regionu CEE.

 

Hrozby: ukončení intervencí a nedostatek zaměstnanců 

 

Za největší hrozby, které by mohly hospodaření českých společností v budoucnu negativně ovlivnit, považuje Pavel Schweiner ukončení intervencí ČNB, jež oslabují kurz koruny, a také nedostatek zaměstnanců. „Všeobecně se má za to, že nejvíc chybí skladníků do logistických center a nákladních řidičů. Situace je podstatně horší, protože již desítky let nefunguje učňovské školství a ve vysoce sofistikovaných oborech chybí koncepce státu, jejímž důsledkem je odliv mladých vzdělaných mozků do zahraničí. Typickým příkladem je situace ve zdravotnictví nebo vědeckých oborech,“ uvádí s tím, že perspektivu a příležitosti pro české firmy vidí především ve vývoji a výrobě s vysokou přidanou hodnotou. „Obrovskou výhodou českých firem je jejich flexibilita při rozhodování díky aktivní přítomnosti vlastníků,“ dodává Pavel Schweiner. Inspiraci by podle něho mohly české firmy čerpat například u rodinných firem v sousedním Německu, které v dlouhodobém horizontu úspěšně konkurují nadnárodním korporacím, jsou dynamické, flexibilní při rozhodování, aktivně spolupracují s vysokými školami a mají nižší fixní náklady.

Stupně vítězů v pořadí zemí uzavírá Maďarsko, které si oproti předchozímu roku pohoršilo o jednu příčku. Maďarské společnosti jsou zastoupeny v hodnocení s celkovým počtem 69 firem, což je o čtyři méně než v roce 2014. Maďarské firmy nicméně hlásí největší nárůst obratu (+ 13,8 %) ze všech zemí. Maďarská ekonomika i loni vykazovala stabilní tempo růstu po recesi v roce 2012, maďarský HDP loni vzrostl o 2,9 %.

 

Firmy se potýkaly s nízkou cenou ropy

 

Pokračující vzestupný trend z hlediska obratu byl zaznamenán u většiny ekonomických sektorů, ve kterých firmy z CEE Top 500 podnikají. Svůj obrat v porovnání s předchozím rokem navýšilo 12 ze 13 zastoupených odvětví. Významného navýšení dosáhly především textilní a oděvní průmysl (+14,8 %) či automobilový průmysl a doprava (+ 10,3 %). Tradičně nejvýznamnějším odvětvím v žebříčku je stále sektor těžby nerostných paliv, chemického průmyslu, zpracování ropy, petrochemického a farmaceutického průmyslu, ve kterém podniká 111 firem z 500. Zároveň je to ale jediné odvětví, které vykázalo pokles obratu (- 8,3 %). Jedná se o jasný negativní důsledek ropné krize, kdy se firmy potýkaly s nízkými cenami ropy.

 

Příznivé podmínky pokračují

 

Loňské příznivé obchodní podmínky se přenesly i do roku 2016. Přispění investic nebude nicméně tak vysoké jako v minulém roce kvůli pomalému startu nových projektů spolufinancovaných Evropskou unií, což oslabuje rozvoj odvětví stavebnictví a dalších navazujících průmyslových odvětví. Země střední a východní Evropy zůstávají i nadále aktivními vývozci, ačkoliv zpomalení globálního obchodu pro ně může být jistou překážkou.

„Prognóza vývoje pro region střední a východní Evropy v roce 2016 je téměř na stejné úrovni jako v roce 2015 s odhadovaným průměrným tempem růstu 3,0 %. Další zlepšení na pracovním trhu a rostoucí důvěra posílí spotřebu domácností jako hlavní růstový faktor ekonomik ve střední a východní Evropě,“ dodává Grzegorz Sielewicz, Coface Senior Economist Central and Eastern Europe.

Picture1
Picture2

 

Stáhnout tuto tiskovou zprávu : Coface představuje žebříček největších společností ve střed... (429,40 kB)
Nahoru
  • Czech
  • English